Idén jelent meg az Épületszigetelők, Tetőfedők, Bádogosok és Ácsok Magyarországi Szövetsége (ÉMSZ) Talajnedvesség és talajvíz elleni szigetelések tervezési és kivitelezési irányelveinek második, átdolgozott kiadása. A több, mint 20 év utáni megújulást az eddigi tapasztalatok beépítése, új technológiák - mint például a bevonatszigetelések elterjedése - tette indokolttá. Mondhatjuk, hogy szigorodtak a szabályok: változtak a bemerülési mélységre vonatkozó paraméterek, valamint szűkültek egyes anyagok felhasználási területei. Utóbbi a sokat vitatott oxidlemezeket is érinti.
Talajnedvesség és talajvíz elleni szigetelés természetesen többféle anyagból készíthető, de ebben a cikkben kizárólag a bitumenes lemezeket érintjük. Erre vonatkozóan a megújult kiadvány 6.5. pontja ad iránymutatást Vízszigetelés bitumenes lemezekkel címmel.
A témakörből két fontos dolgot emelnénk ki, melyből első a hordozóbetétekre vonatkozó követelmény, ami két csoportban került megbontásra.
Mérsékelt igénybevétel esetén alkalmazható üvegfátyol hordozó, természetesen meghatározott szilárdsági követelményekkel. Példaként említendő, hogy üvegfátyol hordozó esetén is teljesíteni kell a 400/300-as (N/50mm) hossz- és keresztirányú értékeket. Fontos megjegyezni, hogy effajta hordozójú bitumenes lemez fal alatti szigetelésként nem alkalmazható! Alkalmazhatjuk viszont alátét- és felületkiegyenlítő rétegként.
Fokozott igénybevétel esetén viszont csak üvegszövet vagy poliészter hordozót szabad beépíteni.
A másik igazán említésre méltó, markáns kijelentés a 6.5.1. pontban került megfogalmazásra:
a bitumen anyaga modifikált, úgynevezett polimerbitumen, melynek vastagsága legalább 4-5 mm, öntapadó lemez esetén minimum 3 mm, és hordozóréteggel ellátott. A fejezetből eltűnt tehát az oxidlemez!
A hőterhelési igénybevételre vonatkozó táblázatnál szintén azt láthatjuk, hogy az oxidlemezek kiszorultak, csak az elasztomer és plasztomer anyagok szerepelnek a hozzájuk tartozó hőmérsékleti értékekkel.
Mondhatjuk, hogy az elmúlt évtizedekben - nem kis mértékben az ÉMSZ irányelveknek köszönhetően - a tetőkből kiszorultak az oxidlemezek. A most megújult irányelv bizonyára hasonló folyamatokat fog elindítani a mélyépítési szigetelések terén, amire szükség is van, hiszen ezeknél az épületszerkezeteknél még kevesebb a megengedett hibázási lehetőség, melyek előfordulási esélyét csak magas minőségű anyagokkal tudjuk csökkenteni.
A magas anyagminőség persze önmagában nem garancia, hiszen a mértékadó talajvízszint alatt szigetelni összetett feladat, amit sok tényező befolyásol, mint például a talajminőség (értjük ez alatt annak áteresztő képességét), beltérre vonatkozó szárazsági követelmény, bemerülési mélység stb.
A gyártó által javasolt termékek: Bauder EK V 4t, a Bauder PP 4 t, a Bauder PYE G 200 S4 és a Bauder PYE PV 200 S4 lemezek, de a tervezés/kivitelezés során az adott felhasználásnak megfelelő anyagválasztáshoz célszerű konkrét gyártói javaslatot kérni.
A Bauder Kft. munkatársai díjmentesen és készséggel állnak rendelkezésre az építés bármely fázisában.
Kóbor Csaba
alkalmazástechnikus
Bauder Kft.
www.bauder.hu